Här kan du se några filmer som handlar om possessiva pronomen:
fredag 15 april 2016
Possessiva pronomen
De possessiva pronomenen beskriver vem som äger något, dvs ägaren, och böjs efter genus och numerus.
söndag 21 februari 2016
L'imparfait - preteritum
L'imparfait (preteritum) är ett tempus för att uttrycka dåtid. Det används för att uttrycka en oavslutad handling eller ett tillstånd. Det är ett beskrivande, målande tempus, som ofta beskriver hur något såg ut och var, ofta en bakgrund till något annat. L'imparfait uttrycker också en vana, något man brukade göra, något som hände regelbundet.
L'imparfait bildas genom att man sätter ändelser på verbets stam.
Ändelserna är:
Je - ais
Tu - ais
Il/Elle/On - ais
Nous - ions
Vous - iez
Ils/Elles - aient
Så här ser det ut vid -er verben:
Je parlais
Tu parlais
Il/Elle/On parlait
Nous parlions
Vous parliez
Ils/Elles parlaient
Så här ser det ut vid -ir verben: Obs! Här smyger ett iss in före ändelserna.
Je finissais
Tu finissais
Il/Elle/On finissait
Nous finissions
Vous finissiez
Ils/Elles finissaient
Så här ser det ut vid -re verb:
Je attendais
Tu attendais
Il/Elle/On attendait
Nous attendions
Vous attendiez
Ils/Elles attendaient
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så måste man lära sig hur deras stam ser ut i imparfait, det kan vara stavningsförändringar, sedan är det samma ändelser som gäller.
Ex. J'allais - Jag gick (aller)
Je buvais - Jag drack (boire)
J'avais - Jag var (avoir)
J'étais - Jag var (être)
Här kan du se en film om L'imparfait:
L'imparfait bildas genom att man sätter ändelser på verbets stam.
Ändelserna är:
Je - ais
Tu - ais
Il/Elle/On - ais
Nous - ions
Vous - iez
Ils/Elles - aient
Så här ser det ut vid -er verben:
Je parlais
Tu parlais
Il/Elle/On parlait
Nous parlions
Vous parliez
Ils/Elles parlaient
Så här ser det ut vid -ir verben: Obs! Här smyger ett iss in före ändelserna.
Je finissais
Tu finissais
Il/Elle/On finissait
Nous finissions
Vous finissiez
Ils/Elles finissaient
Så här ser det ut vid -re verb:
Je attendais
Tu attendais
Il/Elle/On attendait
Nous attendions
Vous attendiez
Ils/Elles attendaient
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så måste man lära sig hur deras stam ser ut i imparfait, det kan vara stavningsförändringar, sedan är det samma ändelser som gäller.
Ex. J'allais - Jag gick (aller)
Je buvais - Jag drack (boire)
J'avais - Jag var (avoir)
J'étais - Jag var (être)
Här kan du se en film om L'imparfait:
Om du inte kan se filmen, tryck här: Imparfait
L'impératif - verbets uppmaningsform
L'impérativ = imperativ är den form som man använder när man vill uppmana någon att göra något. Det kan alltså handla om en önskan (Låna mig din bok!), ett krav (Lämna tillbaka boken!), en inbjudan (Följ med oss!), ett råd (Sätt på dig en mössa!), en instruktion (Öppna böckerna!), en önskan (Ha ett bra lov!), att ge tillåtelse (Gå den här vägen, om du vill!), att förbjuda något (Prata inte!).
Imperativ av regelbundna -er verb
Parle! - används när man vill säga till någon man du till.
Parlez! - används när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Parlons! - används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss prata!
Imperativ av regelbundna -ir verb
Finis! - använd när man vill säga till någon man du till.
Finissez! - använd när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Finissons! -används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss sluta!
Imperativ av regelbundna -re verb
Vends! - använd när man vill säga till någon man du till.
Vendez! - använd när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Vendons! -används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss vänta!
Det handlar alltså om att använd sig av verbens du, ni och vi former i presens, förutom när det gäller -er verben då det är jagformen(parle!) istället för duformen .
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så finns det verb som följer dessa regler, men det finns även de där en eller alla former skiljer sig från regeln. Så när det gäller de oregelbundna så får man kolla upp dem en och en och se vad som gäller. Till slut kan man dem.
Imperativ av regelbundna -er verb
Parle! - används när man vill säga till någon man du till.
Parlez! - används när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Parlons! - används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss prata!
Imperativ av regelbundna -ir verb
Finis! - använd när man vill säga till någon man du till.
Finissez! - använd när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Finissons! -används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss sluta!
Imperativ av regelbundna -re verb
Vends! - använd när man vill säga till någon man du till.
Vendez! - använd när man vill säga till flera, eller någon man säger Ni till.
Vendons! -används när man vill säga till någon/några + sig själv, ung, Låt oss vänta!
Det handlar alltså om att använd sig av verbens du, ni och vi former i presens, förutom när det gäller -er verben då det är jagformen(parle!) istället för duformen .
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så finns det verb som följer dessa regler, men det finns även de där en eller alla former skiljer sig från regeln. Så när det gäller de oregelbundna så får man kolla upp dem en och en och se vad som gäller. Till slut kan man dem.
Le futur simple
Hur uttrycker man ska/kommer att på franska?
Franskan kan uttrycka futurum, framtid, på två sätt. Le future simple används för att uttrycka något som ska/kommer att hända längre bort i framtiden och bildas genom att sätta ändelser på huvudverbet.
De ändelser man använder är (du känner igen dem från verbet avoir).
Je - ai
Tu - as
Il/elle/on - a
Nous - ons
Vous - ez
Ils/Elles - ont
På -er och -ir verben sätts ändelserna direkt på huvudverbet.
Je parlerai Jag ska/kommer att prata
Tu parleras Du ska/kommer att prata
Il parlera Han ska/kommer att prata
Nous finirons Vi ska/kommer att prata
Vous finirez Ni ska/kommer att prata
Ils finiront Han ska/kommer att prata
Je finirai Jag ska/kommer att sluta
Tu finiras Du ska/kommer att sluta
Il finira Han ska/kommer att sluta
Nous finirons Vi ska/kommer att sluta
Vous finirez Ni ska/kommer att sluta
Ils finirez Han ska/kommer att sluta
På -re verben tar man bort sista -e, innan man sätter på ändelserna.
Je vendrai Jag ska/kommer att sälja
Tu vendras Du ska/kommer att sälja
Il vendra Han ska/kommer att sälja
Nous vendrons Ni ska/kommer att sälja
Vous vendrez Vi ska/kommer att sälja
Ils vendront De ska/kommer att sälja
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så är ändelserna desamma och ibland kan man sätta ändelserna direkt på verbet, men ibland måste man lära sig hur futur simple formen ser ut. Så det gäller att se upp lite och kolla upp hur stammen, "grundformen", verkligen ser ut för de olika oregelbundna verben. Sen är det bara att använda samma stam till alla personer, och bara ändra ändelsen.
ex.
dormir - sova Je dormirai Jag ska/kommer att sova
Tu dormiras Du ska/kommer att sova
aller - resa åka gå J'irai Jag ska/kommer att åka
Il ira Han ska/kommer att åka
avoir - ha J'aurai Jag ska/kommer att ha
Nous aurons Vi ska/kommer att ha
faire - göra Je ferai Jag ska/kommera att göra
Vous ferez Ni ska/kommer att göra
ouvrir - öppna Je ouvrirai Jag ska/kommer att öppna
Ils ouviront De ska/kommer att öppna
Här kan du se en film om hur man uttrycker future simple:
Se även Le futur proche här till höger.
Franskan kan uttrycka futurum, framtid, på två sätt. Le future simple används för att uttrycka något som ska/kommer att hända längre bort i framtiden och bildas genom att sätta ändelser på huvudverbet.
De ändelser man använder är (du känner igen dem från verbet avoir).
Je - ai
Tu - as
Il/elle/on - a
Nous - ons
Vous - ez
Ils/Elles - ont
På -er och -ir verben sätts ändelserna direkt på huvudverbet.
Je parlerai Jag ska/kommer att prata
Tu parleras Du ska/kommer att prata
Il parlera Han ska/kommer att prata
Nous finirons Vi ska/kommer att prata
Vous finirez Ni ska/kommer att prata
Ils finiront Han ska/kommer att prata
Je finirai Jag ska/kommer att sluta
Tu finiras Du ska/kommer att sluta
Il finira Han ska/kommer att sluta
Nous finirons Vi ska/kommer att sluta
Vous finirez Ni ska/kommer att sluta
Ils finirez Han ska/kommer att sluta
På -re verben tar man bort sista -e, innan man sätter på ändelserna.
Je vendrai Jag ska/kommer att sälja
Tu vendras Du ska/kommer att sälja
Il vendra Han ska/kommer att sälja
Nous vendrons Ni ska/kommer att sälja
Vous vendrez Vi ska/kommer att sälja
Ils vendront De ska/kommer att sälja
OBS! När det gäller de oregelbundna verben så är ändelserna desamma och ibland kan man sätta ändelserna direkt på verbet, men ibland måste man lära sig hur futur simple formen ser ut. Så det gäller att se upp lite och kolla upp hur stammen, "grundformen", verkligen ser ut för de olika oregelbundna verben. Sen är det bara att använda samma stam till alla personer, och bara ändra ändelsen.
ex.
dormir - sova Je dormirai Jag ska/kommer att sova
Tu dormiras Du ska/kommer att sova
aller - resa åka gå J'irai Jag ska/kommer att åka
Il ira Han ska/kommer att åka
avoir - ha J'aurai Jag ska/kommer att ha
Nous aurons Vi ska/kommer att ha
faire - göra Je ferai Jag ska/kommera att göra
Vous ferez Ni ska/kommer att göra
ouvrir - öppna Je ouvrirai Jag ska/kommer att öppna
Ils ouviront De ska/kommer att öppna
Här kan du se en film om hur man uttrycker future simple:
Om du inte kan se filmen, tryck här: Futur simple
Se även Le futur proche här till höger.
Le future proche
Hur uttrycker man ska/kommer att på franska?
Franskan kan uttrycka futurum, framtid, på två sätt. Le future proche används för att uttrycka något som ska/kommer att hända i nära framtid och bildas genom att använda verbet aller i presens + grundform av huvudverbet. Verbet aller betyder i detta sammanhang ska/kommer att och inte gå, åka, resa.
Futur proche består alltså av två delar:
1. Verbet aller i presens.
2. Huvudverbet i infinitiv, dvs grundform.
Verbet aller i presens:
Je vais
Tu vas
Il, Elle, On va
Nous allons
Vous allez
Ils/Elles vont
Future proche = Aller i presens + Huvudverb
Je vais parler avec ma mère demain. Jag ska/kommer att prata med min mamma i morgon.
Tu vas faire le devoir. Du ska/kommer att göra läxan.
Nous allons vendre notre voiture. Vi ska/kommer att sälja vår bil.
Elles vont regarder la télé. De ska/kommer att se på tv.
Här kan du se en genomgång på franska om hur man bildar futur proche:
Kan du inte se filmen, tryck här: Le futur proche
Se även Le futur simple här till höger.
Franskan kan uttrycka futurum, framtid, på två sätt. Le future proche används för att uttrycka något som ska/kommer att hända i nära framtid och bildas genom att använda verbet aller i presens + grundform av huvudverbet. Verbet aller betyder i detta sammanhang ska/kommer att och inte gå, åka, resa.
Futur proche består alltså av två delar:
1. Verbet aller i presens.
2. Huvudverbet i infinitiv, dvs grundform.
Verbet aller i presens:
Je vais
Tu vas
Il, Elle, On va
Nous allons
Vous allez
Ils/Elles vont
Future proche = Aller i presens + Huvudverb
Je vais parler avec ma mère demain. Jag ska/kommer att prata med min mamma i morgon.
Tu vas faire le devoir. Du ska/kommer att göra läxan.
Nous allons vendre notre voiture. Vi ska/kommer att sälja vår bil.
Elles vont regarder la télé. De ska/kommer att se på tv.
Här kan du se en kort genomgång på hur man bildar futur proche:
Kan du inte se filmen, tryck här: Franska Genomgång av hur man böjer verb i futur proche
Här kan du se en genomgång på franska om hur man bildar futur proche:
Se även Le futur simple här till höger.
Passé composé med avoir (dåtid)
Passé composé används för att uttrycka dåtid i franskan. Det är franskan motsvarighet till svenskans perfekt (har gjort), men kan ibland också motsvara vårt imperfekt (gjorde). Men när du lär dig det bör du tänka på det som motsvarigheten till vårt perfekt (har gjort), dvs om du ska säga att någon har gjort något så använder du passé composé, tex Jag har sjungit en sång = J'ai chanté une chanson
Vårt svenska perfekt har två delar
1. presens av verbet ha = har
2. perfekt particip av huvudverbet: i exemplet ovan = sjungit
Franskans passé composé har exakt samma delar
1. presens av verbet ha = ai, as, a, avons, avez, ont (dvs du måste böja verbet ha efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet : i exemplet ovan = chanté
Exempel:
Tu as travaillé longtemps - Du har arbetat (arbetade) länge
Il a fini l'école - Han har slutat (slutade) skolan
Elles ont vendu leur voiture - De har sålt (sålde) sin bil -
De regelbundna verben böjer sitt perfekt particip på samma sätt:
er- verbet får é på slutet chanter - chanté, parler - parlé osv...
ir -verben får i på slutet finir - fini, choisir - choisi osv....
re-verben får u på slutet vendre - vendu, attendre - attendu osv...
De oregelbundna verben måste man lära sig hur perfekt participet ser ut. Ex:
avoir - eu J'ai eu - Jag har haft (hade)
être - été Tu as éte - Du har varit (var)
boir - bu Il a bu - Han har druckit(drack)
voir - vu Nous avons vu - Vi har sett(såg)
faire - fait Vous avez fait - Ni har fått(fick)
ouvrir - ouvert Ils ont ouvert - De har öppnat (öppnade)
osv...
Här kan du se en film om hur man böjer de regelbundna verben i passé composé med avoir:
Vårt svenska perfekt har två delar
1. presens av verbet ha = har
2. perfekt particip av huvudverbet: i exemplet ovan = sjungit
Franskans passé composé har exakt samma delar
1. presens av verbet ha = ai, as, a, avons, avez, ont (dvs du måste böja verbet ha efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet : i exemplet ovan = chanté
Exempel:
Tu as travaillé longtemps - Du har arbetat (arbetade) länge
Il a fini l'école - Han har slutat (slutade) skolan
Elles ont vendu leur voiture - De har sålt (sålde) sin bil -
De regelbundna verben böjer sitt perfekt particip på samma sätt:
er- verbet får é på slutet chanter - chanté, parler - parlé osv...
ir -verben får i på slutet finir - fini, choisir - choisi osv....
re-verben får u på slutet vendre - vendu, attendre - attendu osv...
De oregelbundna verben måste man lära sig hur perfekt participet ser ut. Ex:
avoir - eu J'ai eu - Jag har haft (hade)
être - été Tu as éte - Du har varit (var)
boir - bu Il a bu - Han har druckit(drack)
voir - vu Nous avons vu - Vi har sett(såg)
faire - fait Vous avez fait - Ni har fått(fick)
ouvrir - ouvert Ils ont ouvert - De har öppnat (öppnade)
osv...
Här kan du se en film om hur man böjer de regelbundna verben i passé composé med avoir:
Kan du inte se filmen tryck här: Passé composé med avoir av regelbundna verb
Här kan du se en film om hur man böjer oregelbundna verb i passé composé med avoir:
Kan du inte se filmen tryck här: Passé Composé med avoir - oregelbundna verb
Se även Passé composé med être här till höger.
Passé composé med être (dåtid)
Passé composé används för att uttrycka dåtid i franskan. Det är franskan motsvarighet till svenskans perfekt (har gjort), men kan ibland också motsvara vårt imperfekt (gjorde). Men när du lär dig det bör du tänka på det som motsvarigheten till vårt perfekt (har gjort), dvs om du ska säga att någon har gjort något så använder du passé composé, tex Jag har sjungit en sång = J'ai chanté une chanson
Vårt svenska perfekt har två delar
1. presens av verbet ha = har
2. perfekt particip av huvudverbet: i exemplet ovan = sjungit
Franskans passé composé har exakt samma delar och oftast används verbet avoir som hjälpverb
1. presens av verbet avoir = ai, as, a, avons, avez, ont (dvs du måste böja verbet ha efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet tex. chanté
MEN vid rörelseverb (inklusive rester-stanna; naître-födas och mourir-dö) och alla reflexiva verb använder man être som hjälpverb.
1. presens av verbet vara = suis, es, est, êtes, sommes, sont (dvs du måste böja verbet vara efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet tex parti, allé
OBS! Det man måste tänka på när man bildar passé composé med être, är att participet måste böjas efter person. Dvs om det är en kille blir det parti, allé, men är det en tjej blir det partie, allée, flera killar blir partis, allés, flera tjejer parties, allées osv.
Ex. rörelseverb:
aller - gå,åka, resa; arriver-anlända, komma(fram); venir - komma; partir-resa, avresa, avgå; entrer-komma in; sortir-gå ut; retourner-komma tillbaka; monter-stiga/gå/åka upp, descentre-stiga/gå/åka ner; tomber-falla
Je suis allé(e)à Stockholm. - Jag har åkt (åkte) till Stockholm.
Tu es venu(e) à l'école tard. - Du har kommit (kom) till skolan sent.
Nous sommes parti(e)s en France. - Vi har åkt(åkte) till frankrike.
Ex. reflexiva verb
se regarder - titta/se på; se dépêcher-skynda sig; se doucher-duscha
Je me suis regardé(e) dans la miroir. - Jag har tittat/tittade mig i spegeln.
Marc s'est dépêché à l'école. - Marc har skyndat/skyndade sig till skolan.
Nous nous sommes douché(e)s tôt ce matin.- Vi har duschat/duschade tidigt i morse.
Här kan du se en genomgång på hur man bildar passé composé med être:
Se även Passé composé med avoir här till höger.
Här kan du hitta några övningar på Passé Composé med être:
Reflexiva verb i passé composé
Vårt svenska perfekt har två delar
1. presens av verbet ha = har
2. perfekt particip av huvudverbet: i exemplet ovan = sjungit
Franskans passé composé har exakt samma delar och oftast används verbet avoir som hjälpverb
1. presens av verbet avoir = ai, as, a, avons, avez, ont (dvs du måste böja verbet ha efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet tex. chanté
MEN vid rörelseverb (inklusive rester-stanna; naître-födas och mourir-dö) och alla reflexiva verb använder man être som hjälpverb.
1. presens av verbet vara = suis, es, est, êtes, sommes, sont (dvs du måste böja verbet vara efter varje person)
2. perfekt particip av huvudverbet tex parti, allé
OBS! Det man måste tänka på när man bildar passé composé med être, är att participet måste böjas efter person. Dvs om det är en kille blir det parti, allé, men är det en tjej blir det partie, allée, flera killar blir partis, allés, flera tjejer parties, allées osv.
Ex. rörelseverb:
aller - gå,åka, resa; arriver-anlända, komma(fram); venir - komma; partir-resa, avresa, avgå; entrer-komma in; sortir-gå ut; retourner-komma tillbaka; monter-stiga/gå/åka upp, descentre-stiga/gå/åka ner; tomber-falla
Je suis allé(e)à Stockholm. - Jag har åkt (åkte) till Stockholm.
Tu es venu(e) à l'école tard. - Du har kommit (kom) till skolan sent.
Nous sommes parti(e)s en France. - Vi har åkt(åkte) till frankrike.
Ex. reflexiva verb
se regarder - titta/se på; se dépêcher-skynda sig; se doucher-duscha
Je me suis regardé(e) dans la miroir. - Jag har tittat/tittade mig i spegeln.
Marc s'est dépêché à l'école. - Marc har skyndat/skyndade sig till skolan.
Nous nous sommes douché(e)s tôt ce matin.- Vi har duschat/duschade tidigt i morse.
Här kan du se en genomgång på hur man bildar passé composé med être:
Kan du inte se filment tryck här: Passé composé med être
Se även Passé composé med avoir här till höger.
Här kan du hitta några övningar på Passé Composé med être:
Reflexiva verb i passé composé
fredag 22 januari 2016
Genitiv
Genitiv beskriver vem som äger något.
På svenska lägger man vanligen ett -s på ett substantiv för att tala om att någon äger eller har något. Det som man äger placeras efter den som är ägaren.
Ex. Flickans boll. Maximes bok.
På franska uttrycker man genitiv (ägande) med hjälp av prepositionen de. Dessutom placeras det man äger först (i bestämd form), sedan berättar man vem som är ägaren. Även ägaren ska stå i bestämd form (om det inte är ett namn) efter prepositionen de.
C'est le livre de Pierre. Det är Pierres bok.
C'est la voiture de la femme. Det är kvinnans bil.
C'est le tableau du garçon. Det är pojkens tavla.
C'est le ballon de l'enfant. Det är barnets docka.
C'est l'école des élèves. Det är elevernas skola.
Obs!
de + le = du
de + la = de la
de + les = des
de + la/le och en vokal på ordet efter = de l'
Här kan du se en till genomgång på Genitiv i franskan:
På svenska lägger man vanligen ett -s på ett substantiv för att tala om att någon äger eller har något. Det som man äger placeras efter den som är ägaren.
Ex. Flickans boll. Maximes bok.
På franska uttrycker man genitiv (ägande) med hjälp av prepositionen de. Dessutom placeras det man äger först (i bestämd form), sedan berättar man vem som är ägaren. Även ägaren ska stå i bestämd form (om det inte är ett namn) efter prepositionen de.
C'est le livre de Pierre. Det är Pierres bok.
C'est la voiture de la femme. Det är kvinnans bil.
C'est le tableau du garçon. Det är pojkens tavla.
C'est le ballon de l'enfant. Det är barnets docka.
C'est l'école des élèves. Det är elevernas skola.
Obs!
de + le = du
de + la = de la
de + les = des
de + la/le och en vokal på ordet efter = de l'
Här kan du se en till genomgång på Genitiv i franskan:
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)